Ako si vybrať klimatizáciu ?

Klimatizácia

Pre správny výber klimatizácie vyhľadajte odborníka. Špecializovaná firma vám po konzultácii alebo obhliadke priestoru poradí, aká klimatizácia je pre váš priestor najvhodnejšia. Neodporúčame kúpu klimatizácie v hypermarketoch alebo obchodných domoch, nakoľko nemáte zaručené, že obsluhujúci personál vám dostatočne odborne poradí a zodpovie otázky týkajúce sa správneho výberu klimatizácie. Ďalší problém, ktorý vás môže nepríjemne prekvapiť, je prípadné riešenie porúch na klimatizácii – neprítomnosť flexibilného servisného oddelenia, nedostupnosť náhradných dielov. Väčšina špecializovaných predajní poskytuje opravy a aj servis vo svojej činnosti, pričom obchodné reťazce nie sú povinné vykonávať opravy.

Aký výkon potrebujete?

Správny výkon je najdôležitejší parameter pri výbere klimatizácie. Ak bude výkon predimenzovaný, klimatizácia bude často zapínať a vypínať a ak bude výkon poddimenzovaný, klimatizácia pôjde nepretržite a ťažko dosiahne požadovanú teplotu. Oba prípady majú za následok vyššiu spotrebu energie a vyššie opotrebovanie dielov.


Od čoho závisí výkon klimatizácie?

Keď sa už rozhodnete, že chce kúpiť klimatizáciu, požadovaný orientačný výkon by nemal byť konečná hodnota na základe, ktorej si vyberiete klimatizáciu. Výkon klimatizácie ovplyvňuje niekoľko tepelných faktorov :

  • Orientácia miestnosti podľa svetových strán
  • Plocha a typ okien
  • Veľkosť a výška miestnosti
  • Počet osôb
  • Počet zapnutých spotrebičov
  • Izolácia

Ďalšie dôležité faktory pre úplný komfort

  • Hlučnosť vnútornej jednotky. Samozrejme čím nižšia hlučnosť, tým lepšie. V súčasnosti už vieme ponúknuť klimatizácie s hlučnosťou od 19dB.
  • Technológia inverter. Klimatizácia s inverter reguláciou si reguluje výkon podľa požadovanej teploty a skutočnej teploty v miestnosti. Ak je miestnosť už vychladená a od klimatizácie požadujete len udržiavať teplotu, tak inverter zabezpečí rovnomerné zníženie výkonu klimatizácie a tým je usporených  až  40% energie a zároveň aj znížená hlučnosť jednotky.
  • Klimatizácia s tepelným čerpadlom. V dnešnej dobe už štandard, vie vykurovať a častokrát máte pri parametroch klimatizácie uvedený aj vykurovací výkon. Tieto klimatizácie môžeme nazývať tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Takáto klimatizácia (napr. v energet.triede A), vám vie z 1kW ele.energie vyprodukovať 4kW tepla!

Orientačný odhad potrebného chladiaceho výkonu (kW) :

Rozloha (m2) Chladiaci výkon
25m2 – 30m2 2,5 kW
30m2 – 35m2 3,0 – 3,5 kW
35m2 – 40m2 3,5 – 4,0 kW
40m2 – 45m2 4,0 – 4,5 kW
45m2 – 50m2 4,5 – 5,0 kW

Post a Comment