Výber klimatizácie

Klimatizácia

Kúpa klimatizácie

Pri kúpe nástennej klimatizácie by sme nemali zabúdať na pravdepodobnú potrebu menších stavebných úprav. Súčasťou nástennej klimatizácie je totiž aj vonkajšia jednotka. Najbežnejším typom klimatizácií inštalovaných v bytoch sú jednotky split, resp. multisplit, a to v nástennom variante.

Pri každej klimatizácii je potrebné riadiť są aj veľkosťou miestnosti, ktorú má stroj vychladiť. Udáva są v metroch kubických. Predovšetkým v prípade mobilných klimatizácií by sme mali dávať pozor na jej hlučnosť.

Klimatizácia nemusí vzduch len ochladzovať. Pri výbere klimatizácie by sme mali rozmyslieť, či požadujeme len funkciu chladenia alebo aj vykurovanie, ktoré je mimochodom mimoriadne energeticky efektívne. Podstatné je, či plánujeme zariadenie využívať celoročne alebo sezónne, počas horúcich alebo aj počas chladných dní. Ideálny klimatizovaný priestor sa určí prepočtom na rozlohu obytného priestoru, kedy je približne 1kW výkonu na 10 m štvorcových. Navyše ak je miestnosť na južnej strane či ak sú v miestnosti aj ďalšie zdroje tepla ako sporák či veľkorozmerný televízor, treba počítať s vyšším potrebným chladiacim výkonom.


Klimatizácie s inverterom

Inverter – malá revolúcia v úspore energie

Možno ste počuli o rozruchu okolo technológií inverterov, nie bez dôvodu, keďže samotný koncept nie novinka. V podstate je výkon (chladenie a vykurovací výkon) presnejší, ide o riadenie prispôsobené záťaži, čo má mnohé ďalšie výhody. Zoznámme sa s prevádzkou tejto klímy, v záujme spoznania jej výhod.

Klimatizácie s inverterom sú klimatické zariadenie, ktoré sa automaticky prispôsobuje teplote vzduchu v miestnosti. Túto hodnotu kontroluje vnútorná elektronika a porovnáva ju s hodnotou, ktorú sme nastavili na diaľkovom ovládaní, resp. čo diaľkový ovládač poslal ešte pred zapnutím.

V prípade klimatizácie fungujúcej na štandardnom princípe, keď teplota vzduchu v miestnosti prevýši teplotu, ktorú sme my nastavili, tak sa kompresor zapne a vnútorná jednotka začne chladiť. Klimatizácia sa opäť vypne, keď sa teplota vzduchu izbe zníži. Táto metóda udržuje nastavenú teplotu s neustálym vypnutím a zapnutím.

Táto klimatizácia sa od tradičných líši tým, že v skutočnosti sa nikdy nezapne a nevypne, pracuje niekde v strede, čo je z hľadiska zaťaženia výhodou. Riadenie výkonu inverteru umožňuje priebežnú kontrolu, takže klimatizácia s inverterom v každom okamihu pracuje podľa požiadavok, ktoré vyžadujú okolnosti.

Možeme to porovnať s lampami s nastaviteľnou intenzitou svetla, ktoré môžeme regulovať podľa aktuálnych svetelných podmienok. Samozrejme ide technicky o zložitejší a koordinovanejší systém ako je lampa, čo robí tieto klimatizačné zariadenia s inverterom drahšími, ale zvýšený komfort a výhody, ktoré táto technológia so sebou prináša sa z hľadiska dlhodobého investovania rozhodne oplatí.


Výhody klimatizácie s inverterom

Poďme sa pozrieť na výhody, ktoré toto klimatizačné zariadenie s inverterom z hľadiska zvýšenia nášho pohodlia, ponúka.

Umožňuje presnejšie nastavenie teploty, keďže nedisponuje so systémom „on-off”, takže výkyvy teploty nepozná. Niektorí ľudia môžu byť nato jav, ktorý môže byť sprevádzaný únavou ako aj zvýšeným reakčným časom, citliví.

Umožňuje nižšiu hladinu hluku, veď vonkajšia jednotka zriedkakedy pracuje na 100% alebo nad.
Týmto riešením môže byť výkon regulovaný od 5-120%. Vďaka tichej prevádzke – pokojovému režimu umožňuje príjemné spanie.

Štartovací elektrický prúd doslovne znemožňuje inštaláciu klimatických zariadení na niektorých miestach, keďže sieť nezvláda náhle elektrické vlny. Klimatizácia s inverterom sa nesnaží štartovať so 100% otáčkami. Na štartovanie je schopné s minimálnym obratom, a 100% otáčky nasledujú až potom. Toto riešenie vylúči spúšťací elektrický prúd.

Úžitkový efekt klimatizácie s inverterom sa značne odlišuje od tradičných klimatizačných zariadení. Tajomstvo spočíva v rozsahu výkonu, keď klím neprevádzkuje na 100, ale len na 50%.
V takomto prípade výmenníky tepla, ktoré sú navrhnuté tak, aby dodávali menovitý výkon vzduchu sa stanú predimenzovaným, a tak sa zvyšuje účinnosť chladiaceho systému. Tento zvýšený chladiaci systém je schopný vydať chladiaci výkon s oveľa menšou investovanou energiu, takže môžete ušetriť značné množstvo elektrickej energie (40-50%) pomocou tejto klimatizácie.
Bez studeného vzduchu! Vzhľadom k tomu, že klimatizačné zariadenie s inventorom je schopné pracovať v režime so zníženým výkonom, tak môže byť teplota odvádzaného vzduchu oveľa príjemnejšia ako na “tradičného” zariadenia, ktoré pracuje na 100%.
Ďalšou výhodou týchto zariadení je, že sú z roka na rok lacnejšie a vybavené funkciami ponúkajúce vyššie pohodlie.

Post a Comment